Autor zdjęcia: pixabay.com

Warsztat jest miejscem, które charakteryzuje się jasnymi zasadami działania. Pierwszym, oczywistym założeniem warsztatu jest oczywiście funkcjonalność pozwalająca na rozmaite majsterkowanie. Mowa tutaj oczywiście o niezbędnych stanowiskach pracy, dostępie do niezbędnych przyrządów takich jak specjalne zestawy kluczy, urządzenia elektryczne jak np. wiertarka, czy szlifierka kątowa itd. Wszystko to zmierza w kierunku zagwarantowania komfortu pracy w warsztacie. To właśnie komfort pracy stanowi o jakości warsztatu, bowiem tylko w komfortowych warunkach wykonywanie pracy może być w pełni efektywne.

Komfort, czyli bezpieczeństwo i porządek

Nie da się ukryć, że prace w warsztacie muszą spełniać wszelkie założenia ogólnie panujących zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. W tym celu niezbędne jest oczywiście właściwe obuwie, odpowiednio dobrany strój, czy rękawice pod kątem wykonywanych prac, jak również porządek, który pozwala swobodnie poruszać się po warsztacie. O ile to pierwsze wynika z troski o zdrowie i bezpieczną pracę, o tyle to drugie wymaga skrupulatnego rozplanowania zagospodarowania powierzchni i doboru odpowiednich mebli, które pozwolą wydajnie, w odpowiednim porządku przechowywać niezbędne do pracy narzędzia itp. Właśnie względem panującego porządku, meble warsztatowe to temat, do którego należy podejść rzeczowo i skrupulatnie, ponieważ odpowiednie planowanie gospodarowania przestrzeni warsztatu wpłynie na jego funkcjonowanie, a tym samym efektywność prac w nim prowadzonym.

Jak dobrać meble warsztatowe?

Dobór mebli warsztatowych powinien uwzględniać przede wszystkim charakterystykę warsztatu, ponieważ tylko wtedy jesteśmy w stanie dobrać odpowiednie rozmiary półek, regałów, szuflad itd. O ile większość narzędzi jest stosunkowo mała, o tyle poszczególne niezbędniki warsztatowe zajmują sporą ilość miejsca. Właśnie z tego powodu odpowiednie planowanie zagospodarowania przestrzeni w oparciu o meble warsztatowe jest niezwykle ważne, ponieważ poza przestrzenią do przechowywania niezbędnych przyrządów, niezbędna jest również sama przestrzeń do pracy. W tym miejscu również mówimy o meblach warsztatowych, ponieważ tylko odpowiednio dobrane blaty warsztatowe są w stanie zagwarantować odpowiednią powierzchnie do pracy, co wpływa na ogólny porządek w warsztacie, a tym samym jak ww. na komfort i bezpieczeństwo.

Charakterystyka mebli warsztatowych jest różna i wymaga indywidualnego podejścia, jednak należy pamiętać, że liczy się głównie trwałość i odporność materiału, z którego wykonano meble. Drugim bardzo ważnym aspektem jest kwestia higieniczna. Wiadomym jest, że warsztat nie należy do najczystszych miejsc na świecie, więc meble powinny być łatwe do czyszczenia, a ich powierzchnia powinna być w pełni odporna na różnego rodzaju zabrudzenia poprzez smary oleje itp. Głównie dlatego najlepszym wyborem są blaty metalowe, bądź pokryte specjalną gumą, która pozwala uniknąć przykrych konsekwencji wynikających z użytkowania narażonego na czas drewna.